Vaaruvas jõesaunas pole elektrit ega Meie Meest


Tšššššššššš! Kulbitäiest veest piisab, et täita ruum päris hästi nahka napsava leiliga. Lava tagumiku all hakkab kõikuma kergelt üles ja alla, ette ja taha. Kuid see ei tule keriselt kerkinud veeauru jõust, vaid sellest, et keegi väljas kõnnib.

On üks neist sumedaist augusti õhtuist, kui hoolimata pilvevines taevast on veel küllalt soe, et varrukateta särki ja lühikesi pükse kanda. Kui ei puhu õieti tuule õhkugi, aga sellele vaatamata ei ründa sääsed enam hordidena.

Luunja silla all hakkab pajupõõsa tagant paistma meie sihtmärgi, Hucki jõesauna plekk-korsten. Mürakale pontoonile kinnitatud ujuvmajake Emajõe soodis on pisut kreenis.

Sauna üks loojaid Urmas Mitt, kes mulle ja fotograafile vastu jalutab, ei näe muretsemiseks põhjust:  Ankurdasime sauna betoonkamaka külge. See istub korralikult mudas.

Huckleberry pärandus 

Sauna poolt aerutab paadiga meie suunas Sten Šois. Kümneaastase paadipoisi paat näeb välja üpris kulunud, et mitte öelda pehastumissugemetega, ja selle põhjas loksub vesi.

Ta kannab küll, ärge muretsege, lubab Urmas. Paremat ei saa tuua, varastatakse ära.

Sten haarab aerud. Urmas võtab kühvli, et künasse kogunenud vett üle parda heita.

Põkkume vette ulatuva redeliga ja ronime mööda seda umbes poolteist meetrit veepiirist kõrgemale tekile. Siia on Urmas Miti kompanjon Sven Šois seadnud üles gaasigrilli. Sauna akna all laual on kurgid, tomatid, mugulsibulad, oliivid ning aukohal pudel rummi, mida Sven mestis kokakoola ja laimimahlaga vilunult kokteiliks segab.

Tekk õõtsub kergelt üles ja alla ning õrna tuulekese jõul pöördub saun hooti pool tiiru ümber ankru.

Paadipoiss Sten kraamib kusagilt välja õngeridva, paneb leivatüki konksu otsa ja heidab üle reelingu. Uss on ikka üle kõige, aga kui parmud tulevad, saab nendega ka,  teab ta. Peagi kõlgub konksu otsas keskmine särg.

Sauna plekk-korstnast hakkab tõusma suitsujuga.

Urmas ja Sven jutustavad ujuvsauna saamisloost. Idee tuli Emajõe Suveteatrist, Huckleberry Finni ujuvast kodust Mississippil. Praegu, muide, ründavad kerise alla tolle suvetüki juppideks saetud dekoratsioonid. Kaldal seisab aga Huck Finni teine kodu  suur tünn, millest püstiaetuna on saanud peldik.

Teki ja reelingu lõid Urmas ja Sven kokku oma kätega, saunakarp on soonega peenprussidest tüüpaiamajake.

Pontoon sauna all on kuulu järgi jõehaakrik ehk leidvara, mille saunaehitajad leidjalt ära ostsid. Ilmselt tükk kunagisest Tartu pontoonsillast, mis suurveega allavoolu pagenud.

Peagi täieneb aga kompleks vanarauaks läinud praami Tehumardi päästepaadiga. Kui sellele on mootor külge pandud, võib ta hakata sauna ühest kohast teise vedama. Kus tahes siis parasjagu tuju leilitada.

Hakkasime seda asja ajama mõttega, et jõgi muutuks atraktiivsemaks, räägib Sven.


Martin Pau 22.08.2004